Yangın Alarm Sistemleri

Siemens ve Teledata One Türkiye Distribütörü olan Firmamız markanın kanıtlanmış başarısını Türkiye de sürdürmeye devam ediyor. Yangın algılama ve alarm sistemleri, bina ve endüstriyel tesislerin işletme güvenliği, sürekliliği ve aynı zamanda insan hayatı açısından hayati derecede önem taşımaktadır. 

Dijinet Bina Otomasyon Sistemleri, bina güvenliğini en ileri düzeyde sağlayan akıllı yangın ihbar sistemleri uygulamalarında çözüm firmasıdır. Bu alanda profesyonel ekipleriyle danışmanlık, projelendirme, montaj, devreye alma, servis ve bakım hizmetleri vermektedir. 

Yangın Algılama Sistemi, yangını başlangıç aşamasında algılayacak çeşitli özellikteki dedektörler, algılanan yangının değerlendirmesini yapacak ve gerekli olan yerleri uyaracak kontrol paneli ve sesli veya görsel uyarı cihazlarından meydana gelir. Yangın algılama sistemlerinde genel amaç yangının başlangıç aşamasında algılanarak gerekli olan yerlere uyarıların yapılmasıdır. Uyarının yapılmasından itibaren geçen her dakika önemlidir. Buna göre yangının oluştuğu yere en kısa sürede müdahalenin yapılması, ancak yangının oluşma yerinin panel üzerinde görülmesiyle mümkün olur. Yangın algılama sistemleri, bu bilginin alınma prensibine göre ikiye ayrılır. 

A ) ADRESLİ SİSTEM

Sistemdeki tüm cihazlar panel üzerinde bir adres teşkil eder. Sistemde yangın ve arıza bilgisi adres bazında panel üzerinde bulunan Dokunmatik LCD ekran üzerinde görülür. Sistem yapı itibariyle karmaşık ve yangına müdahalenin bina içerisinde zor olacağı binalarda kullanılır. Tüm algılama ve manuel cihazlar bir adres teşkil ettiğinden dolayı yangın müdahalesi en kısa sürede yapılabilir. Konvansiyonel sistemlere göre, gelişmiş teknik özelliklere sahip sistemlerdir. Sistemdeki tüm elemanlar sistemin kendine özgü yazılımı ile çalışır. Söndürme, gaz algılama, bina otomasyonu, müzik anons gibi sistemlerle irtibatlandırılacak altyapıya sahip sistemlerdir. 

Sistemin kablo çekimi çevrim (loop) şeklinde yapılır. Her loop üzerine 240 adres teşkil edecek şekilde elemanlar yerleştirilebilir. Sistem kontrol paneli, adresli optik duman dedektörü , adresli ısı dedektörü, adresli optik-ısı dedektörü, ışın (beam) dedektörü, adresli yangın ihbar butonları ,yangın ihbar sireni, adresleme modülü, kontrol modülü gibi ekipmanlardan oluşmaktadır. 

B ) KONVANSİYONEL SİSTEM

Sistemde yangın yada arıza bilgisi panel üzerinde bölge (zone) bazında görülür. Sistemin kurulu bulunduğu bina bölümlere ayrılmıştır. Bu bölümleme kat bazında yada bina bazında yapılabilir. Sistem; sistem kontrol paneli, optik duman dedektörü, ısı dedektörü, ışın (beam) dedektörü, yangın ihbar butonları , yangın ihbar sireni gibi ekipmanlardan oluşmaktadır.